קורות חיים

כתיבת קורות חיים

השלב הראשון, בשלבי חיפוש העבודה הוא כתיבת קורות החיים.
קורות החיים הינם כרטיס הביקור שלך וכתיבה נכונה שלהם, תעלה את סיכוייך להגיע לשלב ראיון העבודה.


אם כן, כיצד כותבים קורות חיים?
ראשית יש להגדיר את המטרה שלשמה נכתבים קורות החיים ויש לבחון ולשקול מהם המאפיינים, התכונות והכישורים הנדרשים למשרה שבה אתה מעוניין. חשוב להבליט מאפיינים, תכונות וכישורים אלה ולהדגיש את ניסיונך. חשוב שקורות החיים יהיו קצרים ותמציתיים וכמובן שיכילו פרטים רלבנטיים בלבד. אין טעם להלאות את המעסיק בפרטים לא חשובים או שאינם קשורים למשרה הספציפית. ראוי לציין פרטים העשויים להעיד על תכונותיך או כישוריך ואשר יספקו למעסיק מידע שיעלה את ערכך בעיניו.

קורות החיים צריכים להיות כתובים בצורה ברורה, מחולקים  לקטגוריות רלבנטיות (דוגמא בהמשך) וכמובן, מודפסים. רצוי שקורות החיים יצומצמו לכדי עמוד אחד. את קורות החיים יש לעדכן לעיתים תכופות, בוודאי כאשר נוספים אלמנטים העשויים לפאר את קורות חייך ולהשביחם. כך לדוגמא, יש להוסיף מקומות עבודה, שבהם צברת או הנך צובר ניסיון, השכלה וכדומה.

יש להשתדל כי בניסוח קורות החיים הנך משתמש במילים זהות ככל הניתן לנוסח מודעת הדרושים ודרישות התפקיד של המשרה (אם מחפשים מטפל בעיסוי, אל תכתבו שאתם מסאז'יסטים...). בחירה נכונה במושגים, תגרום למעסיק להרגיש שאתם בדיוק מה שהוא חיפש.

עליך לזכור שקורות החיים צריכים לפאר אותך. אין הכוונה בציון נתונים שקריים, זאת המעסיק יגלה מיד, אלא ברתימת הנתונים שלך לצורך המשרה שבה הנך חושק. גם אם הנך חסר ניסיון בתחום מסוים שבו אתה מתבקש לעבוד, ציין כישורים או תכונות העשויים להצביע על כך שאתה מתאים למשרה הספציפית. כך לדוגמא, אם למדת את אחד מתחומי תרפיות המגע, אך טרם עסקת בכך בפועל, בוודאי טיפלת בחברים או רכשת ניסיון במסגרת לימודיך, סטאז' או תרומה לקהילה – ציין פרטים אלה, הם יעידו על כך שיש לך ניסיון מעשי כלשהו.

בתחום הרפואה המשלימה יש חשיבות למקום שבו רכשת את השכלתך, ציין זאת ואם יש באפשרותך לקבל המלצות מהמרצים שלך, מה טוב. ציין בקורות חייך שהמלצות תינתנה למבקש.

פורמט קורות חיים כולל את החלקים הבאים:

• פרטים אישיים
• השכלה
• עבודה וניסיון מקצועי
• שליחויות והתנדבויות (אופציונאלי)
• שירות צבאי או שירות לאומי
• שליטה במחשבים
• שפות
• כישורים אישיים
• שונות
 
פרטים אישיים

מטרת חלק זה שהוא תמיד הראשון בפורמט קורות חיים, לספק "תעודת זהות" מהירה עליכם ודרך ליצירת קשר.
שם: כאן עליכם לכתוב שם מלא
תאריך לידה: נהוג לרשום תאריך לידה באנגלית. אתם יכולים לצרף תאריך עברי אם אתם שומרי מסורת וזה חשוב לכם.
כתובת: שימו לב ששדה זה ישמש להתייחסות מקום העבודה שיודע כי הוא נדרש לשלם לכם הוצאות נסיעה. אם אתם מגישים מועמדות למשרה במיקום מרוחק, כדאי לציין  במכתב המקדים כי אתה מוכן לנסיעות (כדי לא להרתיע את מקום העבודה הפוטנציאלי).
פרטי התקשרות : בשדה זה כותבים את מספר הטלפון בבית, טלפון נייד וכתובת דואר אלקטרוני.
מצב משפחתי: ניתן להוסיף אך לא חובה. אם כי סביר כי הדבר יעלה בשלב הריאיון. יש לקחת בחשבון כי מחד מי שנשוי ויש לו ילדים, משמע, יש לו יותר מחויבויות כספיות ויהיה מחויב לעבודה כי הוא זקוק לה.  מאידך, הורה לרוב מוגבל בזמנו ולא יעבוד עד שעות מאוחרות מדי כשגרה.
 
השכלה

נא פרטו השכלה רלבנטית: אם הנך בעל השכלה אקדמאית, אין טעם לציין את ההשכלה התיכונית שרכשתם. אם אינכם, ציינו את ההשכלה התיכונית וכמובן, פרטו את ההשכלה בתחום שבו אתם מחפשים את המשרה.
הפורמט המקובל לפורמט קורות חיים, הוא ציון השנים מימין לשמאל

משמע, שנת התחלה-שנת סיום, תואר/תעודה, מקום הלימודים.
לדוגמא, 2006-2002, רפואה סינית
Dip.Ac. , מכללת רידמן.

ניסיון מקצועי
זהו השדה המשמעותי ביותר ויש להעניק לו את מירב תשומת הלב. יש לציין את השנים (מימין שנת התחלה-משמאל שנת סיום, כגון 2006-2002), שם המעסיק, התפקיד ומספר מילים על התפקיד (משבחות כמובן). אין צורך לכתוב כל מקום עבודה שעבדתם בו, אך דע כי מראיינים מחפשים "חורים" בזמן העבודה ואם אתה מנסה להעלים מקום עבודה כי רבת עם הבוס, הדבר יתגלה ויעלה בריאיון.
זמן העסקה אפשר לציין בשנים (2009-2005) או בשנים וחודשים
(04/200
9-06/2005).


התנדבויות
במקרה שבו אין לכם ניסיון מקצועי רב, ניתן לפרט על סטאז' או התנדבות, הדבר מראה כי צברת  ניסיון מקצועי, גם אם לא עבדת בתחום.

שירות צבאי

יש לציין  את השנים שבהן שרתת , את התפקיד ואת הדרגה. כדאי להרחיב ולהדגיש בכמה מילים, על קורסים המצביעים על תכונותיך, לדוגמא, קורסים פיקודיים המעידים על מנהיגות. 


שליטה במחשבים
יש לציין את רמת השליטה שלכם בתוכנות ובמערכות הפעלה.
 
שפות

ציין את השפות שאתה דובר ואת מידת בקיאותך בהן, ניתן לפרט לגבי רמת דיבור וכתיבה.

 

התאימו את קורות החיים לדרישות התפקיד
כעת לאחר שכתבתם את כל אלו על דף, נסחו את קורות החיים שלכם בהתאם לפורמט קורות חיים סטנדרטי. ודאו כי התכונות החיוביות הרלוונטיות שלכם מקבלות ביטוי ומחקו בעת הצורך (אם קורות החיים הופכים ארוכים מדי) מה שלא נראה לכם חשוב למשרה זו.

ודאו כי השימוש שאתם עושים במילים הוא זהה ככל האפשר לנוסח מודעת הדרושים ודרישות התפקיד של המשרה. אם מחפשים מזכירה, רשמו שעבדתם כמזכירה. אם מחפשים מנהלת אדמיניסטרטיבית, רשמו שזה מה שעשיתם (בהנחה שזה יכול להיחשב כך). כך ההתאמה תהיה טובה יותר. יש הרבה מושגים מקבילים (למשל יועץ עסקי, יועץ ניהולי, יועץ אסטרטגי) ובחירה נכונה בתיאור בשלב הכנת קורות החיים, תגרום למי שקורא את דף קורות החיים שלכם להרגיש שאתם בדיוק מה שהוא חיפש.
 
ודאו כי קורות החיים משדרים את מה שרציתם
בקשו מחבר או בן זוג לקרוא את קורות החיים ולהגיד מה שתי הסיבות שבגללן כדאי לקבל אתכם לעבודה לפי מה שקראו. אם התשובה אכן מתאימה למה שרציתם שיבלוט בקורות החיים (יצירתיות, נאמנות, ניסיון רלוונטי וכדומה), הצלחתם. אם לא, התאימו מחדש את קורות החיים או במקרה הצורך, הוסיפו בנימה אישית למכתב המקדים את מה שלא הצלחתם להציף בעת הכנת קורות החיים.

בהצלחה!